Primoco UAV zdvojnásobilo zisk a rokuje o kontraktoch nad 200 miliónov eur
HLAVNÉ BODY
- Tržby Primoco UAV za prvých deväť mesiacov 2026 vzrástli medziročne o 67 % na 431 miliónov Kč.
- Čistý zisk sa zvýšil zo 50 na 105 miliónov Kč a EBITDA zo 75 na 143 miliónov Kč.
- Firma rokuje o dvoch európskych kontraktoch, z ktorých každý môže presiahnuť hodnotu 100 miliónov eur.
- Do konca roka plánuje dodať ďalších 18 lietadiel s očakávanými tržbami približne 515 miliónov Kč.
- Rokovania zatiaľ nie sú podpísanými zmluvami a pripravovaný závod zvýši kapitálové aj realizačné nároky.

Český výrobca bezpilotných lietadiel Primoco UAV SE vykázal za január až september 2026 výrazné zrýchlenie hospodárenia. Predbežné tržby vzrástli z 258 na 431 miliónov Kč, čistý zisk z 50 na 105 miliónov Kč a EBITDA zo 75 na 143 miliónov Kč.
Pozornosť zároveň priťahujú dve rozsiahle obchodné príležitosti v Európe. Každá môže mať hodnotu vyššiu než 100 miliónov eur, no zatiaľ ide o rokovania, nie o zmluvne zabezpečené tržby.
Tržby vzrástli o 67 %, čistý zisk o 110 %
Tržby za prvé tri štvrťroky dosiahli 431 miliónov Kč, medziročne približne o 67 % viac. Čistý zisk sa zvýšil na 105 miliónov Kč, čo predstavuje rast o 110 %, a EBITDA stúpla na 143 miliónov Kč, približne o 91 %.
Ide o predbežné a neauditované údaje. Detailnejšie výsledky za tretí štvrťrok plánuje spoločnosť zverejniť 2. novembra 2026, preto sa konečné hodnoty môžu ešte zmeniť.
Rast nemožno posudzovať iba podľa počtu vyrobených lietadiel. Primoco dodáva celé systémy, ktoré zahŕňajú lietadlá One 150, špecializované vybavenie, integráciu, dokumentáciu a výcvik. Tržby sa preto účtovne prejavia podľa harmonogramu odovzdávania dokončených riešení zákazníkom.
Zostávajúcich 18 lietadiel má priniesť 515 miliónov Kč
Spoločnosť plánovala v roku 2026 dodať spolu 32 lietadiel One 150. Do konca roka má podľa zverejneného harmonogramu odovzdať ďalších 18 strojov, ktoré predstavujú očakávané tržby približne 515 miliónov Kč.
Ak firma dodávky dokončí v plánovanom termíne, celoročné tržby by mohli dosiahnuť historické maximum. Tento výhľad však závisí od technického dokončenia systémov, akceptácie zákazníkmi a dodržania zmluvného harmonogramu.
Koncentrácia dodávok do záveru roka vytvára nepravidelnosť medzi jednotlivými štvrťrokmi. Oneskorenie niekoľkých systémov môže posunúť vykázanie významnej časti tržieb do ďalšieho obdobia, aj keď samotná výroba pokračuje.
Dve príležitosti môžu zahŕňať až 200 lietadiel
Primoco pracuje na dvoch obchodných príležitostiach v Európe. Každá má potenciálnu hodnotu presahujúcu 100 miliónov eur a spoločne by mohli zahŕňať dodávku až 200 bezpilotných lietadiel počas nasledujúcich rokov.
Takýto objem by znamenal zásadné rozšírenie zákazkovej základne a dlhodobejšiu viditeľnosť výnosov. Rozhodujúci je však rozdiel medzi obchodnou príležitosťou a podpísanou zmluvou. Firma nepredpovedá výsledok rokovaní ani termín ich prípadného uzavretia.
Pri obranných a bezpečnostných zákazkách môžu priebeh ovplyvniť verejné rozpočty, schvaľovacie procesy, technické požiadavky, exportné pravidlá aj konkurencia ďalších výrobcov. Potenciálnu hodnotu preto nemožno považovať za backlog ani za budúce vykázané tržby.
Nový závod v Písku má podporiť väčšie kontrakty
Primoco pripravuje nový výrobný závod v Písku. Na konci septembra dostalo šesť stavebných ponúk, pričom predbežná hodnota stavebnej časti projektu dosahuje približne 600 miliónov Kč bez výrobných technológií.
Rozšírenie kapacity by mohlo firme umožniť realizovať väčšie viacročné kontrakty. Súčasne však zvýši nároky na financovanie, riadenie výroby, nábor pracovníkov a kontrolu dodávateľského reťazca. Celková výška investície zatiaľ nebola definitívne stanovená.
Nová kapacita bude ekonomicky prínosná iba vtedy, ak ju podporia záväzné objednávky a dostatočná výrobná vyťaženosť. Príliš skorá alebo drahšia expanzia by mohla naopak zvýšiť fixné náklady a tlak na hotovosť.
Akcie klesli o 0,62 %, za 200 seáns stratili 44,35 %
Akcie Primoco UAV uzavreli 27. októbra 2026 na upravenej cene 640,00 Kč, teda o 0,62 % nižšie než v predchádzajúcej seanse. Graf zachytáva 200 obchodných seáns od 13. januára do 27. októbra 2026.

Za celé zobrazené obdobie akcie stratili 44,35 %. Silný rast hospodárskych výsledkov preto automaticky neznamenal rast trhovej ceny; ocenenie ovplyvňujú aj očakávania budúcich objednávok, likvidita titulu, realizačné riziká a predchádzajúca cenová úroveň.
Primoco patrí medzi menšie spoločnosti obchodované na pražskom trhu. Domáci obchodný kalendár a význam regionálnych firemných správ dopĺňa týždenný výhľad pre Prahu, Viedeň a ďalšie trhy. Pri menej likvidných akciách môžu aj menšie objednávky viesť k výraznejším cenovým pohybom.
Upravená cena v grafe zohľadňuje korekcie poskytovateľa dát a nejde o realizovateľný kurz. Denná zmena vychádza zo záverečných cien posledných dvoch dokončených seáns.
Čo bude rozhodovať o ďalšom raste
Najbližším testom bude dokončenie zostávajúcich dodávok v roku 2026 a zverejnenie detailných výsledkov 2. novembra. Dôležitá bude nielen výška tržieb, ale aj ziskovosť, cash flow a informácie o stave objednávok.
Z dlhodobého pohľadu bude rozhodovať, či sa dve veľké európske príležitosti zmenia na záväzné zmluvy. Súčasne musí firma rozširovať výrobu bez výrazného zhoršenia marží, kvality a termínov dodávok.
Hlavnými rizikami zostávajú nepravidelné načasovanie výnosov, koncentrácia na platformu One 150, závislosť od schvaľovacích procesov a kapitálové náklady nového závodu. Proti nim stojí rastúci dopyt po bezpilotných systémoch a možnosť viacročných objednávok.
Zhrnutie
Primoco UAV za prvých deväť mesiacov 2026 zvýšilo tržby na 431 miliónov Kč, čistý zisk na 105 miliónov Kč a EBITDA na 143 miliónov Kč. Výsledky potvrdzujú výrazný rast, zostávajú však predbežné a ovplyvnené harmonogramom odovzdávania systémov.
Dve európske príležitosti s hodnotou nad 100 miliónov eur každá môžu podstatne zmeniť rozsah podnikania. Kým však nevzniknú podpísané zmluvy, podstatné bude dokončenie existujúcich dodávok, financovanie nového závodu a udržanie marží pri rozširovaní výroby.
Zdroje
- Primoco UAV – predbežné tržby za prvé tri štvrťroky 2026: https://www.uav-stol.com/cs/my-a-media/predbezne-trzby-za-prvni-tri-ctvrtleti-2026-dosahly-431-mil.-kc
- Primoco UAV – informácie pre akcionárov a regulačné oznámenia: https://www.uav-stol.com/cs/pro-investory
- Pražská burza – výsledky Primoco UAV za tri štvrťroky: https://www.pse.cz/novinky/vyrobce-dronu-primoco-mezirocne-zdvojnasobil-zisk-za-tri-ctvrte-roku-na-105-mil
- Yahoo Finance – Primoco UAV (PRIU.PR): https://finance.yahoo.com/quote/PRIU.PR/
Text má informačný charakter a nepredstavuje investičné odporúčanie.