Obranné akcie rástli v USA, Európe aj v Prahe

Finančný horizont

Obranné akcie rástli v USA, Európe aj na pražskej burze

 30. 10. 2026

 

Hlavné body

  • Dňa 29. októbra posilnili všetky sledované americké a európske obranné spoločnosti.
  • General Dynamics vzrástla o 4,65 %, Rheinmetall o 3,58 % a BAE Systems o 2,22 %.
  • Lockheed Martin a RTX vykázali rekordné objednávkové knihy vo výške 292 a 340 miliárd USD.
  • V Prahe CSG pridala 5,45 % a Colt CZ 1,19 %, pričom obe akcie prekonali index PX.
  • Rozhodujúca bude schopnosť premeniť kontrakty na dodávky, marže a voľný peňažný tok.
Rast obranných akcií v USA, Európe a na pražskej burze 29. októbra 2026

Štvrtkové obchodovanie 29. októbra 2026 prinieslo súbežný rast významných obranných spoločností v USA, západnej Európe aj v Prahe. Pohyb bol o to výraznejší, že širší americký trh oslabil. Sektorový rast však sám osebe nepotvrdzuje jediný spoločný spúšťač.

Vývoj nadviazal na týždeň plný firemných výsledkov a rozhodnutí centrálnych bánk, ktorý sme predstavili v prehľade udalostí od 26. do 30. októbra. Pri obrannom priemysle zostávajú rozhodujúce najmä rozpočty, konkrétne kontrakty, výrobné kapacity a termíny dodávok.

Obranné akcie rástli naprieč regiónmi

V riadnej americkej seanse vzrástla General Dynamics o 4,65 % na 370,82 USD, Lockheed Martin o 2,20 % na 643,59 USD a RTX o 1,82 % na 199,40 USD. General Dynamics tak zo sledovanej americkej trojice zaznamenala najsilnejší denný pohyb.

V Európe uzavrel Rheinmetall na 1 048,20 EUR so ziskom 3,58 %. BAE Systems pridala 2,22 % na 2 070 pencí a Thales 1,92 % na 238,40 EUR. Ide o záverečné hodnoty z 29. októbra, nie o priebežné alebo predobchodné kotácie.

RegiónSpoločnosťZáver 29. 10. 2026Denná zmena
USAGeneral Dynamics370,82 USD+4,65 %
USALockheed Martin643,59 USD+2,20 %
USARTX199,40 USD+1,82 %
EurópaRheinmetall1 048,20 EUR+3,58 %
EurópaBAE Systems2 070 GBp+2,22 %
EurópaThales238,40 EUR+1,92 %

Objednávkové knihy podporujú viditeľnosť tržieb

Oporou ocenenia amerických výrobcov sú nedávno zverejnené výsledky a rozsiahle objednávkové knihy. Lockheed Martin za tretí štvrťrok vykázal tržby 20,7 miliardy USD, medziročne vyššie o 11 %, a zisk 7,97 USD na akciu. Objem nesplnených objednávok dosiahol rekordných 292 miliárd USD, z toho 52,5 miliardy USD pripadalo na viacročnú výrobu interceptorov PAC-3 MSE.

RTX oznámila tržby 25,0 miliardy USD a upravený zisk 2,26 USD na akciu. Zároveň zvýšila celoročný výhľad upraveného zisku na 7,65 až 7,75 USD a vykázala objednávkovú knihu 340 miliárd USD. Z tejto sumy tvorili komerčné programy 176 miliárd USD a obranné programy 164 miliárd USD.

Vysoký backlog zvyšuje viditeľnosť budúcich dodávok, nemožno ho však zamieňať s okamžitými tržbami alebo ziskom. Kontrakty sa realizujú postupne a ich prínos závisí od výrobného harmonogramu, marží aj schopnosti dodržať rozpočet.

Americké firmy majú rozdielne zdroje výnosov

General Dynamics pôsobí v oblasti pozemných systémov, vojenských lodí, informačných technológií aj civilného letectva. Jej vývoj preto neurčujú iba obranné rozpočty, ale aj realizácia dlhodobých námorných programov a dopyt po lietadlách Gulfstream.

Lockheed Martin má silnú pozíciu v bojovom letectve, raketových systémoch a protivzdušnej obrane. RTX kombinuje obranné technológie s rozsiahlym civilným letectvom. Táto diverzifikácia rozširuje zdroje tržieb, zároveň však prináša odlišné prevádzkové a dodávateľské riziká.

Európske prezbrojovanie podporuje dlhodobý dopyt

Rheinmetall je citlivý na zvyšovanie európskych obranných kapacít, najmä v oblasti munície, obrnenej techniky a pozemných systémov. Thales má významné aktivity v radaroch, zabezpečenej komunikácii, elektronike a leteckých technológiách. BAE Systems pôsobí vo vojenskom letectve, námorných programoch a obranných elektronických systémoch.

Doplňovanie zásob a vyššie vojenské rozpočty zlepšujú dlhodobý výhľad dopytu. Skutočné tempo rastu však určia schválené rozpočty, podpísané kontrakty a dostupné výrobné kapacity. Samotný rast akcií 29. októbra preto nemožno jednoznačne pripísať jedinej geopolitickej správe.

Praha: CSG a Colt CZ prekonali index PX

Na pražskej burze vzrástla Czechoslovak Group o 5,45 % na 361,60 Kč a Colt CZ Group pridala 1,19 % na 850 Kč. Index PX pritom posilnil iba o 0,38 % na 2 648,33 bodu. Obe obranné akcie tak výkonom prekonali domáci index.

Pri CSG treba rozlišovať dve kotácie. Pražská akcia uzavrela na 361,60 Kč so ziskom 5,45 %, zatiaľ čo amsterdamská kotácia CSG.AS skončila na 14,75 EUR približne o 3,8 % vyššie. Priložený cenový graf CSG zachytáva amsterdamskú kotáciu a jej 196 dostupných obchodných seáns, nie cenu z Prahy.

CSG má expozíciu voči munícii, vojenským vozidlám a ďalším obranným kapacitám. Colt CZ sa sústreďuje na ručné palné zbrane a muníciu, pričom prostredníctvom akvizícií rozšíril podnikanie do súvisiacich výrobných oblastí. Rozdielna štruktúra výnosov znamená, že rovnaký sektorový trend sa nemusí do ziskovosti oboch skupín premietnuť rovnako rýchlo.

Silný dopyt ešte nezaručuje rast ziskov

Rastúce vojenské rozpočty vytvárajú príležitosť na získavanie nových kontraktov. Výrobcovia však musia zvládnuť nábor pracovníkov, rozširovanie kapacít, dostupnosť komponentov, financovanie zásob a prísne požiadavky objednávateľov.

Pri munícii, raketových systémoch aj námorných projektoch môžu medzi podpisom zmluvy a finančným prínosom uplynúť roky. Výnosnosť ovplyvňuje zloženie kontraktov, inflácia, fixné ceny a dodržanie termínov. Vývoj cien akcií preto odráža očakávania, ktoré sa nemusia naplniť v celom rozsahu.

Zhrnutie

Seansa 29. októbra ukázala široký záujem o obranné spoločnosti naprieč USA, Európou a českým trhom. Pre dlhodobejší vývoj však bude podstatnejšia schopnosť premieňať rekordné objednávky na dodávky, prevádzkové marže a voľný peňažný tok.

Medzi hlavné riziká patria zdržania výroby, rast nákladov, pomalšie tempo nových objednávok a zmena politických priorít. Pri časti sektora sú už vysoké očakávania zahrnuté v cenách, takže aj mierne sklamanie môže zvýšiť kolísanie napriek priaznivému dopytovému prostrediu.

Zdroje

Rýchle zdieľanie

Text má informačný charakter a nepredstavuje investičné odporúčanie.